Çocuğunuza Sebzeyi Sevdirebilmenin Birkaç Yolu

Brokoli, Brüksel lahanası veya ıspanak… Çocuklar ve hatta büyükler için bile çoğu zaman yenmek istemeyen sebzeler arasında. Etrafımız fast-food zincirleri ile sarılı iken annelerin çocuklarına sağlıklı sebzeleri yedirebilmesi daha da zor hale geliyor. Aileler sağlıklı ürünleri tüketerek çocuklarına örnek olabilmeye çalışsalar da bu yöntem çoğu zaman çocuklar için etkili olmuyor. Birkaç yaratıcı uygulama ile çocuğunuzun yemek zamanını keyifli hale getirebilmek mümkün. İşinize yarayacağını düşündüğümüz birkaç önerimiz var:

Çocuklarınızı yemek yapım sürecine dahil edin

Çocuklar sebze yemeklerini yememek için mızmızlanarak yemek zamanını bir kabus haline getiriyor. Yemek yapım sürecine çocuklarınızı dahil etmek bu kabustan uyanmanız için size yardımcı olabilir. Ya da manav veya pazar alışverişi sırasında ürünlerin seçiminde onların da isteklerini göz önünde bulundurabilirsiniz.

Çocuğunuz sizinle markete gelebilecek kadar büyük değilse sebzelerin renkleri, görünümleri ve nerede yetiştikleri hakkında öğretici bilgiler vererek onun dikkatini çekebilirsiniz.  Veya daha büyükse mutfakta birlikte yemek yapabilir keyifli dakikalar geçirebilirsiniz.

Ayrıca birlikte yemek hazırlayarak onların yaratıcılıklarına katkıda bulunabilir, yemek zamanını eğlenceli hale getirebilirsiniz.

Yemeğin süresini uzatmayın

Akşam yemeğinin sonunda çocuğunuz hala sofrada ve tabağındakini bitirmekte çok istekli değilse çocuğunuzu uzun süre masa başında tutmamak en iyi yöntemler arasında. Örneğin; sebze yemesi için çocuğunuz ile inatlaşırsanız çocuğunuz bu yemeği bir daha yemek istemeyebilir. Ayrıca inatlaşma süreci zaman kaybetmenize de neden olur.

Şikayetlere son verin

Çocuklar yemek istemediği yemekleri tabaklarını bir kenara iterek herhangi bir şey söylemeden belirtirler. Bazen de belli bahaneler bularak yaptığınız yemekten şikayetçi olurlar. Bu durumda onlara kızmak yerine şikayet etmenin kabul edilemez bir gerçek olduğunu belirtin.

 

Not: Bu sitede yer alan bilgiler internetten derlenmiştir. Herhangi bir hastalık durumunda ilk önce doktorunuza ve sağlık kuruluşlarına başvurunuz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir