D Vitamini Eksikliğinin Besin Alerjisine Etkisi

Besin alerjisi, vücudumuz için yararlı olan bir besinin bağışıklık sistemimimiz tarafından zararlı olarak algılanması ve bunun sonucunda vücudumuzun bu besine tepki vermesidir. Son yıllarda oldukça yaygınlaşan besin alerjisi artık 18 yaşın altında olan her 13 çocuktan birinde görülüyor. Besin alerjilerine bağlı olarak anafilaksi geçirme riski ise %50 oranında artış göstermekte…

En çok besin alerjisine neden olan besinler ise süt, yumurta, buğday, soya, fıstık, fındık, balık ve deniz ürünleri olamaktadır.

D Vitaminin Besin Alerjisine Etkisi Nedir?

Yapılan araştırmalara göre D vitamini eksikliği özellikle besin alerjisi riskini arttırıyor. D vitamini eksikliğine bağlı olarak astım, egzama, alerjik nezle gibi hastalıklar da daha sık görülüyor.

D Vitamini Eksikliği İçin Neler Yapabiliriz?

D vitamini yağda çözülen bir vitamin olduğundan fazlası vücudumuzdan idrar yoluyla atılmaz, depolanır. Hiç D vitamini alamadığımız durumlarda tabii ki dışardan takviye olarak D vitamini alabiliriz. Ancak sadece D vitamini değil, bütün vitaminleri doğal yollardan almak vücudumuz için daha yararlı olacaktır.

Güneşten bol miktarda alabildiğimiz D vitaminini, ayrıca somon balığı, balık yağı, uskumru, ton balığı, sardalye, istiridye, karides, soya sütü, inek sütü, mantar, yumurta ve süt ürünlerinden de alabiliriz.

D vitamini için güneşten yararlanırken zamanlamaya dikkat etmek gerekir. Çünkü D vitamini, güneş ışınlarının çok yatık geldiği sabahın erken saatlerinde veya akşam üstü saatlerinde üretilmez. Işınların daha dik olarak geldiği öğlen saatlerinde daha etkilidir. D vitamini almak için boylu boyunca güneşin altına saatlerce yatmak da gerekmez. Kollar bacaklar gibi açık olan yerler D vitamininden faydalanmak için yeterli olmaktadır.

Besin alerjilerinde doğru tanı çok önemlidir. Bu nedenle besin alerjiniz varsa mutlaka D vitamini ve alerji testlerinizi doktorunuzla görüşerek yaptırmalısınız. D vitaminin eksik olması halinde doktorunuza danışarak ve doğal besinler ve güneşten de yararlanarak alerji riskinizi daha aza indirebilirsiniz.

 

Not: Bu sitede yer alan bilgiler internetten derlenmiştir. Herhangi bir hastalık durumunda ilk önce doktorunuza ve sağlık kuruluşlarına başvurunuz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir