Et Pişirmenin Sihirli Dokunuşları

Et pişirirken istediğimiz sonucu elde etmek bazen çok zor olabiliyor. Etin kalitesinin iyi olması kadar doğru pişirilmesine de bir o kadar özen göstermemiz gerekiyor. Bu noktada lezzetli bir et yemeği için dikkat edeceğimiz birkaç pişirme tekniği ortaya çıkıyor.

Öncelikle şunu söyleyebiliriz ki tuzu, et piştikten sonra eklemekte fayda var; çünkü tuz etin sertleşmesine sebep oluyor. Daha yumuşak bir et için yoğurt suyu ile terbiye edebilirsiniz. Yoğurt suyu asitli olduğu için etin yumuşamasını sağlayacaktır.

Eti kavururken tava ya da tencerenin kenarlarında oluşan köpükler bol miktarda aroma içerir. Bu nedenle bu köpükler biriktiğinde atmak yerine bir kasede toplayın. Daha sonra yapacağınız pilav ve makarnalarda güzel bir et sosu olarak kullanabilirsiniz.

Biftek, pirzola gibi pişireceğiniz etleri; farklı bir tat katmak için pişirmeden önce bir kahve fincanı süt, bir kahve fincanı soğan suyu ve bir kahve fincanı zeytinyağı karışımında marine edin. Üzerini alüminyum folyo ile kapatıp 3-4 saat buzdolabında bekletin.

Elinize sağlık! Afiyet olsun…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir