meal-box-menu-kutu

Hangi Sektör Hangi Yemeği Yiyor?

Türkiyede yapılan araştırmalara göre teknoloji sektöründe daha çok fast food yiyecekler, ağır sanayi sektöründe tencere yemekleri tüketiliyor. Beyaz yakalılar ise kalorisi düşük, yağsız ve nispeten sağlıklı yemekleri tercih ediyor. Türkiye’de sektörlere göre yeme alışkanlıklarını sizler için derledik.

1. Teknoloji Sektörü (Bilişim, yazılım, araştırma, danışmanlık, internet sitesi çalışanları)

Ağırlıklı olarak 20-35 yaş arası çalışanların bulunduğu teknoloji sektörü, fast food ürünleri tüketmeyi tercih ediyor. Bu tercihlerinin sebebinin de yaş gruplarına bağlı olduğu düşünülüyor. Genç nesil çalışanları menülerinde klasik veya tencere yemeklerinin haricinde illa pizza, pide, hamburger gibi yiyeceklerin bulunmasını istiyor.

2. İnşaat Sektörü

Mühendis ve İşçi kadrosu yemek tercihlerinde ayrılıyor. İşçi kadrosu kalorisi daha yüksek yemekleri tercih ederken, mühendis kadrosunun yemek seçimlerinde salata ve protein ağırlıklı bir denge görülüyor. İşçiler tatlıyı tercih ederken, mühendisler meyveyi seçiyor. Beden gücü yoğun çalışan işçilerin doğal olarak doyurucu menüler tercih etmesi normal tabii.

3. Hizmet Sektörü (Otel, AVM, Hastane)

Hizmet sektöründe çalışan kişiler çok fazla detaycılar. Bu yüzden daha özenilmiş ve kafa yorulmuş menüleri tercih ediyorlar. Bu sektörde çalışanlar kullanılan ekipmandan yemeğin hammaddesine kadar sorular soruyorlar.

4. Ağır Sanayi Sektörü

Bu sektör çalışanları daha çok tencere yemeklerini tercih ediyor. Bilişimcilerin aksine kesinlikle fast food yiyececek tüketmek istemiyorlar. Ekmeği fazla tüketiyor, karbonhidratı yüksek oranda besinler istiyorlar. Yani Ağır Sanayi Sektörü çalışanları ekmeği suya bandıracak türde yemekleri seviyor.

5. Beyaz Yakalılar (Ofis Çalışanları)

Özellikle kadınlar salata seçenekleri değerlendirip, zeytinyağlı menüler tüketmeyi tercih ediyor. Hareket olanakları az olduğu için sindirimi kolay ve kalorisi düşük yemeklerin tercihi başta geliyor. Özellikle yaz aylarında bu talepleri artıyor. Yine ofis tipi çalışanları ay içinde belirli dönemlerde brunch tarzı kahvaltılık yiyecek de tercih ettikleri görülüyor.

6. Gıda ve Sağlık Sektörü

Gıda sektörü çalışanları sağlıklı ve dengeli besinler tüketmeyi tercih ediyor. GDO’lu işlenmiş ürünlerden uzak duruyor. Daha az işlenmiş ürünleri tercih ediyorlar. Kızartmalar kesinlikle menülerinde yok. Bu da yedikleri yiyeceklerin besin değerleri konusunda detaylu malumata sahip olmalarından kaynaklanıyor. Doğal ve organik ürünler her zaman ilk tercihleri.

7. Kimya Sanayi, Deri, Ayakkabı, Tekstil ve Matbaa Sektörü

Bu sektörde çalışanla özellikle anti-toksik özelliğe sahip yoğurt olmadan masaya oturmuyorlar. Yoğurt onlar için bir menüde olmazsa olmaz tek yiyecek.

8. Spor ve Fitness Sektörü

İşleri gereği kendi formlarına dikkat eden spor sektörü çalışanları, ağırlıklı olarak gramajı belli protein ürünlerini tercih ediyor. Ketçaplı, mayonezli ve yağlı yiyeceklerden uzak duruyor. Yağsız, kalorisiz ve protein ağırlıklı besleniyor.

İşin bizi sevindiren tarafı ise Meal Box olarak bütün bu sektör çalışanlarına hitap edebilecek bir yeme-içme portföyüne sahip olmamız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir