kabartma-tozu

Kabartma Tozu’nun Tarihi ve İşlevleri

Kabartma Tozu’nun Hamur İşlerinden Önceki Görevi

Eskiden hazımsızlık ve mide sorunu olanlar, mide ilaçları ve maden suları bol bulunmadığından bir çay kaşığı karbonatı suya karıştırarak içerlerdi. Ayrıca kabartma tozu ağız ve diş bakımında da kullanılırdı.

O dönemlerde karbonat çocuklar için de bir eğlencelikti. Annelerin hazırladığı limonata ve ayranın içine karbonat karıştırıp çalkalayarak köpükleri sağa sola fışkırtmak muzırlığın adetindendi. Aynı zamanda çok danışılan bir kahve hilesiydi de… Misafirlere bol köpüklü kahve ikram etmek için karbonat illa ki el altında bulundurulurdu. Yani karbonat diğer adıyla “Kabartma Tozu” sadece hamur işlerinde kullanılmıyordu.

Kabartma Tozu Nasıl Bulundu?

Bu mucizevi beyaz tozun bilimsel adı “sodyum bikarbonat” ya da diğer bir adıyla “soda“dır. 18.yüzyılda kimyager Joseph Prestles tarafından keşfedilmiştir. Ancak kabartma tozu olarak kullanılmaya ilk olarak 19.yüzyılın ortalarında başlanmıştır. İngiliz kimyager Alfred Bird, hamur mayasına alerjisi olan eşine mayasız ekmek nasıl yapacağını araştırırken karbonatı mutfaklara sokmuş oldu.

Kimyasal Yaklaşımlar

Kabartma tozu, su ve asitle temasa geçtiğinde birkaç bileşene ayrılır ama karbondioksit gazı açıka çıkar, aromatik maddeler ve tat verici bileşenler açığa çıkmaz. Bu nedenle gerçek malzemenin tadı da bu tepkimeden etkilenmez.

Kabartma Tozunun Diğer İşlevleri

Kabartma Tozu sadece hamur işlerinde kullanılmaz. Yanmış tencere ya da tavayı temizlemek, dişleri beyazlatmak (haftada bir kez kullanılması önerilir) beyaz çamaşırları daha da beyazlatmak, çiçeklerin ömrünü uzatmak, ekşisi fazla olduğunuz salatalarda ekşiliği kırmak/azaltmak v.b. için de kullanılır.


Kabartma Tozundan bunca bahsetmişken mis gibi kabarmış ve içerisinden çikolata şelalesi fışkıran Suflemize göz gezdirmek ister misiniz?

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir