kahvenin-bilinmeyen-faydalari-01

Kahvenin Bilinmeyen Faydaları

Türk yeme-içme kültüründe önemli bir yere sahip olan kahve, çoğu insan için artık sadece gün içerisinde keyif için içilen bir içicekten çok bir yaşam biçimi haline geldi. Öyle ki birçok insan artık sabah uyanır uyanmaz ayılmak için çay yerine kahve tercih ediyor.

Burada dikkat edilmesi gereken en önemli şey ise gün içerisinde aldığımız kafein miktarı… Yapılan çeşitli araştırmalar sonucunda aşırıya kaçmadan, dozunda içilen kahvenin sağlık açısından pek çok yararı olduğu ortaya çıkmıştır.

Her şeyde olduğu gibi kahvenin de fazlası zarar.

İşte kahvenin bilim insanları tarafından sayılan faydaları:

Parkinson hastalığına karşı korur

Yapılan araştırmalara göre kahve içenler, sigara içenlere oranla Parkinson hastalığına yakalanma olasılığı daha az. Günde 2-3 fincan tüketilen kahve ile Parkinson’a yakalanma oranı %20-25 gibi azalabilir.

Alzheimer riskini azaltır

Kahve, sinir sistemini koruyucu bir özelliğe sahiptir. Kahve içinde bulunan bol miktarda kafein ile sinir sistemini düzenleyici bir şekilde uyarır. Günde 4-5 fincan kahve içmek Alzheimer riskini azaltır.

Kanser riskini azaltır

Yemek borusu, gırtlak ve prostat kanserini önler. Hatta French Press, Türk kahvesi ve İskandinav kahveleri gibi kaynatılarak hazırlanan kahvelerin göğüs kanseri, baş ve boyun kanserini önlediği belirtilmektedir.

Depresyon riskini azaltır

Kahvede bulunan kafein beyni ve ruhu etkiler. Bu da stresi azaltır, morali düzeltir.

Cildin güzelleşmesinde etkili olur

Evet yanlış duymadınız. Kahve telvesi bugüne bugün bilinen en iyi doğal peeling uygulamasıdır. Cildinizi ölü hücrelerden arındırır ve canlılık verir. Ayrıca kahve telvesini üst baldır bölgenize masaj yaparak uygulayıp strech filmle sardığınızda cildinizin sıkılaşıp ve temizlendiğini ve selülitlerin yok olmasında etkili olduğunu göreceksiniz.

Konsantrasyonu artırır 

Kahve içtiğiniz zaman düşünce akışınız tetiklenir ve dikkatiniz artar. Kahve içerek geç saatlere kadar konsantre olmuş bi şekilde çalışabilirsiniz. Tabii ki bunları sağlayan kahvedeki kafeindir.

Bağırsakları çalıştırır

Kahvenin bir diğer faydası ise böbrek damarlarını genişletmesidir. Böylece idrar yapmada sıkıntısı olanlar kahve içtiklerinde bu rahatsızlıklarından kurtulacaklardır. Bağırsakları çalıştırdığı için kabızlığa da iyi gelmektedir.

Kalbe iyi gelir

Uzmanlara göre kahve önemli bir antioksidan kaynağıdır ve kalp krizi riskini azaltmaktadır.

Not: Bu sitede yer alan bilgiler internetten derlenmiştir. Herhangi bir hastalık durumunda ilk önce doktorunuza ve sağlık kuruluşlarına başvurunuz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir