Karaciğeri Temizleyen 20 Besin

Sağlıksız beslenme ve yaşam koşulları neticesinde karaciğerimiz fazla toksinleri atmakta zorlanır. Bunun sonucunda da karaciğer yağlanması dediğimiz süreç başlar. Karaciğeri toksinlerinden arındırarak temizlenmesini sağlayan yiyecekleri sizin için derledik.

1- Ceviz

1-ceviz

Ceviz, içerisinde bulunan polifenol karbon tetraklorür d-galaktosamin nedeniyle karaciğerdeki hasarı önlemeye yardımcıdır. Amino asit ve L-arginin açısından da oldukça zengin olan ceviz, ayrıca glutatyon ve omega-3 yağ asitleri sayesinde karaciğeri temizlemeye yardımcı olur.

2- Kişniş

2-Kisnis

Karaciğeri ağır metallerden arındırır.

3- Limon ve Lime (Misket Limon)3-limon-lime

Limon içerdiği antioksidan nedeniyle detoksifikasyon ve karaciğerdeki enzimleri temizlemeye yardımcı olur. Yüksek miktarda C vitamini içeren Limon, karaciğerdeki enzimlerin sindirilmesine de yardımcı olur. Limon aynı zamanda karaciğer tarafından mineral emilimini de arttırır.

4- Sarımsak

4-sarımsak

Sarımsağın içindeki alisinin ve selenyum karaciğerin zehirli maddelerden ve yağlarından arınması açısından önemli minerallerdir. İçeridiği sülfür bileşenleri sayesinde karaciğerin toksin atmasına yardım eden enzimleri aktive eder.

5- Yeşil Çay

5-yesilcay

Karaciğerde yağ birikimini önler. Yeşil çay, karaciğeri alkol gibi zararlı toksik maddelerin etkilerinden de korur.

6- Kırmızı Üzüm

6-Kirmizi-uzum

Karaciğerden zehirli toksinlerin atılmasını sağlar.

7- Enginar

7-enginar-jpg

Enginar yaprakları safra akışını uyarır ve karaciğerin toksinlerden temizlenmesine yardımcı olur.

8- Zerdeçal

8-zerdecal

Zerdeçal sağlıklı bir karaciğer için en önemli besinlerden biridir. Karaciğeri toksik hasardan koruyarak hücrelerin oluşmasına yardım eder. Aynı zamanda safra kesesi fonksiyonlarını arttırmaya yardım eder.

9- Avokado

9-Avakado

Avokado, vücutta toksin birikmesini önler. Bazı araştırmalara göre haftada 1 veya 2 avokado yemek bile karaciğer hasarlarının giderilmesine yardımcı olur.

10- Kereviz 10-kereviz

Bilinen tüm sebzelerin içinde karaciğerin en önemli dostu olan kereviz, karaciğeri temizlemenin yanı sıra sirozu önler ve sirozun ilerlemesini engeller.

11- Greyfurt

11-greyfurt

Karaciğerin temizlenmesi açısından gerekli olan C vitamini ve antioksidan bakımından çok zengindir. Sarımsak gibi karaciğer detoksu için gerekli olan bileşenler içerir. Karaciğerin yağlanmasını engeller.

12- Pancar

12-pancar

Flavonoidler ve beta karoten açısından zengin olan pancar, karaciğer fonksiyonlarını geliştirmeye yardımcı olur ve karaciğeri temizler.

13- Elma

13-elma

Elma, içerdiği pektin sayesinde karaciğeri çalıştırarak liflerin çözünmesine ve kolesterole neden olan toksinlerin atılmasına yardımcı olur.

14- Yeşil Sebzeler

14-yesil-sebzeler

Yeşil sebzelerden özellikle roka ve ıspanak ağır metal temizliği açısından oldukça etkilidir.

15- Soya

15-soya

Alkol  kullanımına, toksinlere veya virüslere bağlı olarak ortaya çıkan karaciğer yağlanması ve karaciğer yorgunluğu gibi belirtileri giderici özelliğe sahiptir. Karaciğer hücrelerini onarır.

16- Brüksel Lahanası

16-bruksel-lahanasi

Brüksel Lahanasının içerdiği Glukozinolatlar, sülfür içeren bileşiklerdir ve karaciğeri hasardan korurlar. Ayrıca toksinleri ve aşırı hormonları atma yeteneğini geliştirirler.

17- Maydanoz

17-maydanoz

Karaciğerin yağlanmasını önler ve toksinlerinden arındırır.

18- Brokoli

18-brokoli

Glukosinolatlar açısından zengin olan brokoli, kanserojen ve zararlı toksinleri temizlemeye yardımcı olur.

19- Yoğurt

19-yogurt

Yoğurt, karaciğerin yağlanmasını önler ve zehirli toksinlerden arındırır.

20- Havuç

20-havuc

Havuç, karaciğeri temizleyerek hücreleri canlandırır, vücudun toksin atmasına yardımcı olur.

Karaciğerin safra salgılamasına ve kolesterolü düzenlemesine yardımcı olur.

 

Not: Bu sitede yer alan bilgiler internetten derlenmiştir. Herhangi bir hastalık durumunda ilk önce doktorunuza ve sağlık kuruluşlarına başvurunuz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir