KENDİMİ Mİ ÖLDÜRSEM YOKSA KAHVE Mİ İÇSEM?*

Kahve her zaman iyi bir seçim.

Sabah uyanalım diye. Öğle yemeğinden önce enerji versin diye. Yemekten sonra keyif olsun diye.

Yemekten sonra… Kahve… Tanrım!!! Yemekten sonra iyi bir kahve için her şeyi verebilirim diyenlerden misiniz?

Güzel bir yemek üzerine haydi kahve demişsiniz.  Ancak öyle zincir kahvecilere gitmeye niyetiniz yok. Şimdi meşhur üçüncü nesil kahvecilerde gözünüz. Onların dünyasında keyif yapabilirsiniz. Bunu okurken bile burnunuza kahve kokusu geliyor değil mi?

Güzel bir yer buldunuz, self servis ya da bir garson sizinle ilgileniyor. Kahve istediğinizi söylüyorsunuz. Filtre kahve, yumuşak içimli sütlü.. Nasıl demlensin? diye soruyor size. Tamam siz bir kahvekoliksiniz ama demlenme araçlarına çok da hakim olamayabilirsiniz. Aklınızdan, -parmaklarınızla sayıyorsunuz değil mi french press ile, makine ile, bir de expresso makinesi ile yapıldığını düşünüyorsunuz. Ama aeropress, drip yöntemi, sifon yöntemi ya da V60 ne ola?

O zaman birlikte öğrenelim!

Sifon yöntemi ile;

Bu yöntemde haznenin altında bulunan ısıtıcı haznesi vardır. Onun üzerinde; alttakinde su üzerine ise kahve olmak üzere 2 hazne bulunur.

Isıtıcı sayesinde ısınan su yükselir ve metal zincir yöntemi ile üst kısma ulaşarak kahveyi demler. Demleme süresi 3 dakikadır, daha sonra soğumaya başlayan kahve alt kısma süzülür ve kahve posası üst haznede kalır.

Bakayım nasılmış derseniz tıklayın!

AeroPress yöntemi ile;

Bu yöntem french press ile demleme yöntemine benzer bir yöntemdir. Ancak burada kahvenin aroması öne çıkar ve daha yoğun bir demleme sunulur.

2 ana bölümden oluşur. Bölümlerden biri piston görevi görür. Demleme esnasında piston kısmı aşağıdadır. Yukarıdaki bölüme çekilmiş kahve ve sıcak su eklenir daha sonra bir çubuk yardımı ile karıştırılır. Demlenmeye bırakılır. Servis edileceği bardağa piston üst kısma gelecek şekilde yerleştirilir. Bu yöntem ayrıca french press yöntemindeki gibi posasıyla temas etmediği için acımaz.

Bakayım nasılmış derseniz tıklayın!

Drip yöntemi ile;

Makine ile demlemeye çok benzer. Alt kısmında bir hazne üst kısmında da bir hazne bulunur. Üst kısma filtre kağıdı yerleştirilir. Kahve hazneye konur ve üzerine dairesel hareketlerle su eklenir. Suyun bir kısmı eklendikten sonra 45 saniye kadar beklenir. Bu sırada kahvedeki yağlar ve gazlar meydana çıkar. 45 saniye sonra suyun kalanı da eklenir.

Demleme yönteminin bir de soğuk metodu vardır. Burada ise kahve haznesine buz damlar ve kahveyi demler.

Bakayım nasılmış derseniz tıklayın!

V60 yöntemi ile;

Bu demleme yönteminin de kendine özel bir aracı vardır. Huni şeklinde olan haznenin yapısı bir döngü oluşmasını sağlar. Altında demlenen kahveyle dolacağı bir haznesi vardır. Hazneye ıslatılmış filtre kağıdı konur üzerine kahve. Su iki aşamada dökülür. Gazın çıkabilmesi için kahvenin taneciklerinin karışması gerekir. Bunu bir kaşık yardımıyla yapabilirsiniz. İlk kısımda kahvenin yağının çıkması beklenir. İkinci aşama su, 1 dakika bekledikten sonra dökülür. En çok tercih edilen demleme yöntemlerindendir.

Bakayım nasılmış derseniz tıklayın!

Şimdi, kahveniz nasıl demlensin? 🙂

 

*Albert Camus

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir