KEYİFLİ SOFRALARIN BAŞ TACI: ŞALGAM SUYU

Günümüzde pek çok insan sağlığa zararlı yiyecek ve içeceklerden uzaklaşarak; yöresel ve faydalı lezzetlere hızlı bir geri dönüş yaşıyor. Kültürümüzde özel bir yeri olan şalgam suyu da ağız tadını bilenler için leziz bir eşlikçi olarak sofralarda yerini alıyor. Anavatanı Adana olsa da artık yalnızca güney illerinde değil tüm Türkiye’de hatta birçok yabancı ülkede tüketiliyor.

Turpgiller ailesinden olan şalgam bitkisinden yapılan şalgam suyu; bulgur mayası ve mor havucu da içinde bulundurmasıyla mucizevi bir karışım haline geliyor. Kırmızı renkli ve ekşimsi tatlı olan bu içecek acılı ve acısız olarak mevcut. Adana’da her mevsim sokakta satılan ve yiyecekten bağımsız da tüketilen şalgam suyu özellikle et yemeklerinin, mezelerin ve fasıllı sofraların vazgeçilmez içeceğidir. Neşeli kahkahaları artırıcı etkiye sahip olduğu da düşünülmektedir. 🙂

Şalgam suyunun tercih edilmesinin en büyük nedenlerine bakacak olursak, iştah açıcı lezzetinin yanında sağlığa olumlu etkileri olmasıdır. Vücuttaki toksinlerin atılmasında önemli rol oynayan şalgam suyu, etkili bir antioksidan kaynağıdır. Sindirimi kolaylaştıran etkisi yanında birçok mide rahatsızlığına iyi gelir. Bulgur mayası, karışımın içindeki şekeri parçalayarak; az kalorili ve şeker hastalarının da rahatlıkla tüketebileceği bir içecek haline getirir.

Sinirleri yatıştırıcı etkiye sahip bu içecek, keyifli aile ve arkadaş toplantılarında; geleneksel Türk mutfağı lezzetleriyle bezenmiş sofraların baş tacıdır. %100 doğal ve el yapımı leziz bir şalgam suyu içmek isterseniz; acılı ve acısız seçenekleriyle Ali Göde Şalgam Suları Meal Box’ta sizi bekliyor!

So, keep calm and drink şalgam! 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir