Meyve Kabuklarının Bilinmeyen Faydaları

Meyveyi hepimiz çok severiz. İçeriğindeki vitaminler sağlığımızı korumamızda bize her zaman yardımcı olmaktalar… Peki ya kabukları? Her ne kadar turunçgillerin ve muzun kabuklarını yeme şansımız olmasa da farklı şekilde onları da hayatımızı kolaylaştırmakta kullanmak mümkün. Hangi meyvenin kabuğu hayatımızı nasıl kolaylaştırıyor bir bakalım:

Muz Kabuğu

  1. Sirke yapabilirsiniz

Muz kabuklarını kullanarak kendi ev yapımı sirkenizi yapabilirsiniz. Muzun içindeki mayhoş ve hafif acımtıraklık salatanız ve sebzelere hoş tatlar verebilir.

  1. Dişlerinizi beyazlatın

Muz kabuklarının iç yüzeyini günde bir defa iki hafta boyunca kullandığınızda dişlerinizdeki lekelerin ve sarılığın gittiğini göreceksiniz. Bu yöntemle kimyasal maddelerle üretilen diş macunlarından kurtulabilirsiniz.

  1. Ev bitkileriniz daha güzel görünsün

Ev içindeki bitkilerin bakımı gerçekten zordur. Evin tozlanmasıyla beraber çiçeklerinizin üstü de tozlanmaktadır. Bunu engellemek adına muz kabuklarını kullanabilirsiniz. Bu şekilde bitki yapraklarının üstü daha parlak ve daha sağlıklı gözükmektedir

  1. Ayakkabılarınızı parlatın

Muz kabuğu yüzünüze hoş bir görünüm vermesinin yanı sıra, deri ayakkabılarınızı da parlatmakta size yardımcı olmaktadır.  Yapmanız gereken ise çok basit: muz kabuğunun iç yüzeyini ayakkabının yavaşça birkaç saniye sürerek farkı göreceksiniz.

Turunçgiller

  1. Evinizin farklı alanlarında kullanın

Turunçgillerin kabuklarını kış aylarında şömine veya sobayı yakarken kullandığınız çıra niyetine kullanabilirsiniz. Ya da kurumuş kabukları iç çamaşırı veya çoraplarınızı sakladığınız çekmecelere hoş koku vermesi için yerleştirebilirsiniz.

  1. Banyoda güzelliğinize güzellik katın

Turunçgillerin kabuklarının diğer bir yararı ise cildinize güzellik katmasıdır. Banyo sırasında vücudunuza turunçgil kabuklarını sürerek cildinizin hoş kokmasını sağlayabilirsiniz.

  1. Kahve makinanızın cam haznesini temizleyin

Kahve makinanızın içini temizlemek çok basit: cam haznenin içine biraz buz, tuz ve limon kabuğunu ekleyin. Bir süre çalkaladıktan sonra sallayın ve suyla temizleyin. Farkı göreceksiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir