trabzon-hurması-sifali

Mucize 10 Yiyecek

Mucize 10 Yiyecek!

Bağışıklık sistemini güçlendirmeden güzelleşmeye kadar birçok derde deva nimet var ülkemizde… Biz de sizin için bu her derde deva, mucize yiyecekleri araştırdık.

1- Badem

badem

Badem ağacı gülgiller familyasındandır. Hemen hemen dünyanın her yerinde yetişir. Kalp dostu olan badem, magnezyum, demir, kalsiyum ve lif açıcından da zengindir. Kansızlığı önler, vücudun enerji üretiminde önemli rol oynayan ve doku onarımına yardım eden riboflavin içerir. Kansere karşı da etkilidir.

Tatlı badem boğaz sertliğini giderip yumuşatır, kuru öksürüğe karşı faydalıdır, idrarı çoğaltır, böbrek gözeneklerindeki tıkanıklığı açar ve idrar yollarında meydana gelen yanmayı teskin eder. Eğer şekerle birlikte kullanılırsa, cinsel gücü arttırır, vücuda normal bir sıcaklık verir, akciğer, göğüs ve bağırsak sertleşmesine karşı da faydalıdır.

2- Elma

Mumlu-parafinli-elma

Kanserin vücutta ilerlemesine de engel olan pektin maddesinin “mükemmel” kaynağı olarak belirtilir. Elma içerisinde kandaki kolesterol ve glikoz düzeyini düşüren lifler bulunur. Lif oranı yüksektir ve iyi bir antioksidandır. Doğal bir ağız temizleyicisidir. Cildi güzelleştirir. Parkinsonizm ve Alzheimer gibi beyin hastalıkları konusunda da koruyucudur.

3- Brokoli

18-brokoli

Brokoli, kalsiyum, potasyum, folik asit ve lif kaynağıdır. Kalp hastalığı, diyabet ve bazı kanser türleri gibi kronik hastalıkların önlenmesine yardımcı olan fitonütrienler içerir. İçerisinde bulunan sulforofan denen bir madde sayesinde vücudumuzu kansere karşı korur.

4- Ispanak

14-yesil-sebzeler

Ispanak Yüksek oranda vitamin A ve C ve folik asit içerir. Ayrıca B-6 vitamini, kalsiyum, demir ve magnezyum açısından iyi bir kaynaktır. İçeriğindeki bileşikler bağışıklık sistemini güçlendirirken, saçınızın sağlıklı uzaması ve cildinizin güzelliği için de yardımcı olur.

5- Yoğurt

19-yogurt

Her gün mutlaka tüketilmesi gereken yoğurt, karın şişliğine neden olan bakterileri yok eden faydalı bakteriler üretir. Ayrıca vücuttaki insülin miktarını dengede tutmaya yardımcı olur. Kemik sağlığı için önemli olan kalsiyum bakımından zengindir. Yoğurt, doğal bir nefes kokusu ve diş taşı önleyicisidir. Ayrıca yağ yakımına yardımcı olması özelliğiyle kilo vermek ve özellikle karın bölgesindeki yağlardan kurtulmak isteyenler için en ideal besindir. Cildi güzelleştirir.

6- Su

su

Hayatımızın olmazsa olmazı olan su, hem vücuttaki zararlı maddeleri atmanız için doğal bir detoks yöntemidir hem de cildinizin sağlığı açısından çok önemlidir. Böbreklerin düzgün çalışması için su içmeyi ihmal etmemelisiniz. Vücudunuzun su tutması ve ödeme yol açması asla su içmenizle alakalı bir durum değildir.

7- Yeşil Çay

5-yesilcay

Yeşil çayın antik çağlarda, baş ağrısından depresyona kadar aşağı yukarı her sağlık sorunu için tüketildiği belirtiliyor. Bunun yanı sıra damar tıkanıklığı, kolestrol, kanser ve enfeksiyonlu hastalıklara iyi geldiği, bağışıklık sistemini de güçlendirdiği biliniyor. Ayrıca yeşil çay iyi bir antioksidandır. Metabolizmayı hızlandırdığı için zayıflama amaçlı kullanılır.

8- Muz

Bunch of bananas isolated on white background

Bol miktarda protein, karbonhidrat ve lif içeren muz, glikoz, laktoz, maltoz, galaktoz, sukroz, fruktoz ve nişasta gibi şekerler açıcından da zengindir. Muz ayrıca riboflavin, A vitamini, C ve E vitaminleri, tiamin, niasin, folik asit, B12 vitamini gibi vitaminler ve demir, kalsiyum, potasyum, magnezyum, fosfor, bakır, çinko ve florür gibi mineraller açısından zengindir. Oldukça enerji verici olan muz yoğun lifsi yapısı sayesinde kabızlığa da iyi gelir. Triptofan amino asidinden zengindir. Bu amino asit vücutta seratonine dönüşür. Serotoninin duygu durum bozuklukları ve depresyonun giderilmesinde yardımcı olduğu bilinmektedir. Sigarayı bırakmaya çalışanlara kolaylık sağlar. Sivrisinek ısırıklarına muz kabuğu sürünce kaşıntısını ve şişmesini önler.

9- Limon

limon

Turunçgillerden olan limon, başta C vitamini olmak üzere A ve B vitaminleri açısından oldukça zengin bir besindir. Vücudu güçlendirir ve iştah açar. İçinde bulunan etkili maddelerle birlikte mikropları öldürür ve idrar söktürücü etkisi vardır. Dişleri beyazlatır. Kansızlığa ve damar sertliğine iyi gelir. Soğuk algınlığı, grip, nezle ile öksürüğü azaltır. Ateş ve tansiyon düşürücü özelliği de vardır. Sivilcelere ve nasıra iyi gelir.

10- Trabzon Hurması

trabzon-hurmasi
Antioksidandan ve birçok vitaminden zengin olan Trabzon hurması, A, B, C vitaminlerinden oldukça zengin bir meyvedir ve kansızlıkta çok etkilidir. B1, B2, B3 vitaminlerini de yüksek oranda içeriğinde barındırmaktadır. İştah açıcı olmasının yanı sıra, kolestrolü de düşürür. Özellikle tansiyonun düşmesine yardımcı olduğu bilinmektedir. Kabızlık şikayetlerini büyük oranda azaltmaktadır. Yoğun lif içeriğiyle ishal ve bağırsak iltihabı gibi sorunlara yardımcıdır. Düzenli tüketildiğinde on iki parmak bağırsağı şikayetlerinde de olumlu etkilerini göstermektedir. Bilhassa, içeriğindeki bileşiklerle tam bir şifa kaynağıdır. Yapısında fazlasıyla pektik madde bulunmaktadır. Birçok hastalığa iyi gelmekte ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirmektedir. Ayrıca, sindirim sistemi hastalıklarının tedavisinde de kullanılmaktadır. Özellikle de kanserden korunmada önemli bir yer tutan meyvedir. Zengin A vitamini ve beta karoten barındırmasıyla cildi besleyerek, yeni hücrelerin oluşmasını sağlamaktadır.

Meal Box ailesi olarak biz de sizin sağlığınızı düşünüyoruz ve menülerimizi özenle hazırlıyoruz.

 

Not: Bu sitede yer alan bilgiler internetten derlenmiştir. Herhangi bir hastalık durumunda ilk önce doktorunuza ve sağlık kuruluşlarına başvurunuz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir