O Küçük Yeşil Ağaçlar…

Brokoli diğer sebzelere göre hem Türk hem de dünya mutfağında yeni sayılabilecek bir sebze. Dünyada lezzetinin keşfedilerek pazarlarda satılmaya başlanması 1900’lü yılların ortalarına denk geliyor. Türkiye için ise 2000’lere kadar gelmek gerekiyor.
Sizlere bu ay, yararları boyundan büyük olan bu küçük şifa kaynağını yakından tanıtmak istedik.

Sindirim sistemi için mutluluk kaynağı

Bol lifli yapısı ile sindirim sistemini düzenleyerek mide ve bağırsak şikayetlerini azaltır. Düşük kalorili ve doyurucudur. Kilo vermeye yardımcı olur. Yemek borusu ve mide kanseri tedavisinde alternatif tıp yöntemi olarak kullanılır.

Doğa Ana’nın kadınlara hediyesi

Regl dönemi öncesinde göğüslerde hassasiyet ve ağrı oluşumunu azaltır. Göğüslerde fibrokist (basit kist) gelişimini önler.
Emzirme döneminde süt oluşumunu destekler. Menopoz
döneminde hormon düzenleyici etki gösterir.

Gençlik iksiri

İleri yaşlarda erkeklerin %70’inde görülen iyi huylu prostat büyümesini engellemede yararlıdır. Rahatsızlığa bağlı gece uyanmalarını azalttığı için güne dinç başlamanızı sağlar. Doktorlar tarafından kalsiyum deposu olarak nitelendirilen brokoli, yaşlanmaya bağlı kemik erimesini yavaşlatmak için takviye besin olarak önerilir.

 

Bu yazı brokoliyi en çok seven müşterimiz – “Brokoli Kraliçemiz” – Tuğçe’s Life‘a ithaf edilmiştir.
Kapak fotoğrafı: Carl Warner
Not: Bu sitede yer alan bilgiler internetten derlenmiştir. Herhangi bir hastalık durumunda ilk önce doktorunuza ve sağlık kuruluşlarına başvurunuz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir