tarlada-patates

Patates = Nişastadır

Temel besinlerimizden biri hiç kuskusuz patates. Kızartmasını, haşlaması, fırında oturtması, kumpiri… Yüzlerce çeşit yemekte başrol oynayabilir. Buğdaydan sonra yer yüzünde bu kadar çok tüketilen ve sevilen bir besin daha yok diyebiliriz. Peki patatesi ne kadar yakından tanıyoruz ve çeşitlerini biliyor muyuz?

Aslında gerçek şu ki, patatesi bu kadar vazgeçilmez yapan ve lezzetini veren, nişastadır. Peki patatesin içerdiği nişasta oranına göre çeşitleri olduğunu biliyor muydunuz?

Kısaca 3 gruba ayrılan patatesi gelin biraz daha yakından tanıyalım:

1- Yüksek Nişasta İçeren Patates

Nem oranı oldukça düşük, yapısı yumuşaktır. Çok sevdiğimiz o çıtır kızartmalar için en uygun olanıdır. Sıvıyı kolay emme özelliği sayesinde çorbalar için de iyi bir seçimdir. Kalın kabuklu ve uzun olan bu çeşit, karşımıza Russet ve Idaho tür isimleriyle bilinir.

2- Orta Nişasta İçeren Patates

İlk gruba kıyasla daha gövdeli, sert ve geniş bir kullanım alanına sahip bir çeşittir. Fırın yemeklerinde iyi sonuç verir. Peruvian Blue, Superior, Kennebec gibi türleri en çok bilinenleridir.

3- Düşük Nişasta İçeren Patates

Pişince dağılmayan, nem oranı yüksek patatestir. Bu özelliği itibariyle salata ve çorbalarda tercih edilir. Formunu koruması gereken patates yemeklerinde şeflerin ilk tercihidir. Örneğin taze patates bu gruba girer.

Eğer siz de bir patates sevdalısıysanız ve daha önce denemediyseniz “Baharatlı Fırın Patates“imizi mutlaka denemenizi öneririz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir