rafine-yag

Rafine mi, Yoksa Rafine Edilmemiş Yağ mı?

Söz konusu sağlık ve beraberinde lezzet olunca ”yağ” konusu büyük önem taşıyor.

Özellikle kızartma yemekleri oldukça seven bir toplumuz. Bununla birlikte Türkiye ciddi manada sıvı yağ tüketen bir ülke.

Bundan 100 yıl evvel, birine ”rafine sıvı yağ” deseydiniz, büyük ihtimalle yüzünüze anlamsızca bakardı. Ancak bugün artan dünya nüfusunu doyurmak için gıda endüstrisinde çeşitli yağ elde etme teknikleri kullanılıyor.

Bu konuda Meal Box olarak aydınlatıcı bir yazı derledik.

1- Rafine Edilmemiş Yağlar

Doğal ve sağlıklı olandır. Temel maddenin (ayçiçeği, ceviz, zeytin vs.) direkt olarak preslenmesiyle elde edilen yağdır. Bu yağlara, ısının miktarına bağlı olarak çoğunlukla, ‘‘soğuk pres”, ”klasik pres” etiketi konur. Temel maddenin özünü bozmadan, içerdiği lezzeti sağlıklı şekilde muhafaza ederler. Bu yağ çeşidi salata soslarında ve düşük ısıda pişen yemeklerde özellikle tercih edilirler.

2- Rafine Edilmiş Yağlar

Temel maddenin yağının, yüksek ısıda ve genellikle kimyasal madde kullanılarak elde edilmesi ile üretilen yağlardır. Berrak, hafif, raf ömrü uzun ve yüksek ısıya dayanıklı olmalarına karşın lezzetleri ve besin değerleri ”Rafine Edilmemiş Yağlara” nazaran düşüktür. En uygun kullanım alanları yüksek ısıda (160 derece ve üstü) ve derin yağda pişen yemeklerdir. Hamur işleri ve yağın lezzetinin baskın olarak aranmayacağı, kızartmalar için idealdir denebilir.

Aromalı yağlar ise (içine sarımsak, fesleğen, chili biber vb. konularak elde edilen) genellikle rafine yağlardır.

Peki siz hiç “Zeytinyağlı Yaprak Sarmamız“ın tadına baktınız mı?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir