semaver

Semaverin Ana Vatanı Neresi?

Eskiler bilir ama gençler için semaverin ne olduğunu anlatmak gerekir. Gerçi son günlerde semaver birçok cafede tekrar gözde bir gereç haline gelmeye başladı ama yine de üzerinden geçmekte fayda var.

Semaver, su ısıtmaya ve çay demlemeye yarayan, genellikle bakır, pirinç veya saçtan yapılan muslukla kaplara verilen isimdir. Semaver aslında Rusça bir kelimedir ve ve esas anlamı kendi kendine kaynayabilen‘dir. Eh, hali ile de anavatanı Rusya‘dır. Rusya’da asırlarca kullanılmış ve günümüzde halen kullanılan bir alettir. Osmanlılar zamanında çay, uzun süre kahvelerde semaverlerde pişirilmiş ve bu halk arasında çok tutulmuş olduğunu çeşitli kaynaklardan biliyoruz.

Semaver Nasıl Çalışır?

Semaver esas olarak ortasında bir boru bulunan, silindir biçimli bir kaptır. Altında da ızgarası bulunur. Semaverle çay demlemek için önce kaba su doldurulur ve kor halindeki kömürler borudan içeri bırakılır. Su kaynadıktan sonra demliğe bu sudan ilave edilir. Daha sonra ateş azaltılır ya da tamamen söndürülür.

Türkiye’de özellikle doğu illerimizde hala yaygın olarak kullanılan semaverlerin, bugün daha çok elektrikli olan modelleri tercih edilmektedir.


Bu vesileyle Meal Box’daki içecek reyonumuza da bir göz gezdirmenizi tavsiye ederiz…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir