Tatlandırıcı Kullanmak Zararlı mı?

Şeker yerine kullanılabilen düşük kalorili yapay maddeler tatlandırıcı olarak geçer. Diyabet, hipoglisemi, insülin direnci olan insanlar için kullanımı şart olan, bunun haricinde şeker almak istemeyen, zayıflamak isteyen insanlarında kullandığı tatlandırıcıların insan sağlığı üzerindeki etkileri ise hala bir araştırma konusu olmaya devem ediyor.

Günümüzde ABD’de onaylanan 3 çeşit enerji içermeyen yapay tatlandırıcı var. Bunlar Aspartam, Sakarin ve Asesülfam-K‘dır. FDA tarafından onaylanan Sukralaz, Alitama ve Siklamat için ise araştırmalar devam etmektedir.

Nihayetinde bu maddelerin hepsi de kimyasaldır ve şeker yerine kullanılan tatlandırıcı kimyasalların hiçbirinin güvenliği kesin olarak kanıtlanmamıştır. Yapılan araştırmalar neticesinde tatlandırıcıların unutkanlığa, cilt döküntülerine, migren krizlerine, baş dönmelerine, kulak çınlamalarına ve huzursuzluğa sebep oldukları açıklanmıştır.

Bu nedenle uzmanların tavsiyesi, bu tarz maddelerin kullanılmadan önce mutlaka doktora danışılmasıdır. Şekerli yiyeceklerden oluşan bir beslenme şeklinden, tatlandırıcı ile kurtulmak yerine şekerden yavaş yavaş vazgeçilmesi önerilmektedir.

Şekerden vazgeçemeyenler için zararlı olmayan doğal bir tatlandırıcı var mıdır?

 

Son zamanlarda adı sıkça duyulan bir bitki var. Stevia… Yendiği zaman tat veren, tatlı ihtiyacını gideren, tatlandırıcı özelliği olan, ama hiç şeker içermeyen bir bitki. Ülkemizde de artık yetiştirilmeye başlanan bu bitkinin yapılan araştırmalara göre hiçbir yan etkisi yada zararı bulunmamaktadır. Stevia, toz ve konsantre sıvı formlarda üretilmektedir.

Stevia bitkisinin yapraklarında ki yoğun tatlı öz suda kolaylıkla çözülmektedir. Yüksek sıcaklıklara da dayanabilen Stevia özü, bu özelliği sayesinde tatlı, pasta, kek, baklava, reçel vb yapımlarında, kısaca pişirme, fırınlama ve dondurma yapımlarında rahatlıkla kullanılmaktadır.

Şeker sağlığınıza dokunuyor ama şekerli bir hayattan da vazgeçemiyorsanız Stevia bitkisinin özünü deneyebilirsiniz.

Not: Bu sitede yer alan bilgiler internetten derlenmiştir. Herhangi bir hastalık durumunda ilk önce doktorunuza ve sağlık kuruluşlarına başvurunuz.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir