yaglarin-alev-almasi

Yağların Yol Açtığı Yangınlar Nasıl Söndürülür?

Yağların çeşitlerine göre yanma noktaları vardır. Yanma noktasını geçen yağ ise parlar ve alev alır. Bu da mutfakta istenmeyen ev kazalarına ve yaralanmalara sebep olabilir.

Peki böyle birşey başımıza geldiğinde ne yapabiliriz?

Öncelikle ocağın üzerindeki tencere ya da tava alev alırsa, üzerine bir kapak (varsa metal kapak) kapatılarak alevi boğup, söndürebilirsiniz. Bu işlem, sorunu genellikle çözebilir.

Ayrıca tuz ve karbonat da bol miktarda kullanıldığı taktirde alevi boğmada etkilidir.

Yağdan kaynaklanmayan bir yangını bez parçası, battaniye veya mutfak havlusu ile boğarak söndürebilirsiniz ama ilk tercihiniz kesinlikle bu olmamalı.

Yağların yol açtığı yangınlarda en iyi yöntem yangın söndürme cihazını kullanmaktır. İçerisinde bulunan kuru kimyasal tozlarla alevleri ince bir buhar tabakasıyla örtüp oksijensiz bırakır. Kimyasallar mutfağa bulaşmış olacağı için, yangın söndürdükten sonra etrafı çok iyi temizlemeniz gerekmektedir.

Alev almış bir yağı asla su ile söndürmeye çalışmayın. Yağa su döktüğünüz takdirde alevler sıçrayan yağlar ile yayılabilir ve istenmeyen yaralanmalara yol açabilir. Ayrıca alev almış bir tencere veya tavayı asla daha güvenli olacağını düşündüğünüz bir yere götürmeye çabalamayın. Bu yangının sıçrama tehlikesini arttırır.

Yani siz siz olun sakın yağdan çıkan yangının üzerine panik haliyle su atmayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir