Yemek Kartı Kullananlara Kötü Haber!

Yemek kartı kullananları 27 Aralık’ta boykot bekliyor!

Türkiye’de 5 milyon kişiyi ilgilendiren bir boykot çağrısı yapıldı. Tüm Restoranlar Lokantalar ve Tedarikçiler Derneği (TÜRES) üyesi restoranlar, 27 Aralık günü yemek kartlarıyla ödeme kabul etmemeye karar verdi.

Yapılan son araştırmalara göre Türkiye’de bugün için en az 5 milyon çalışanın yemek kartı kullanıyor. Bu kitlenin 3 milyonunun ise sadece İstanbul’da olduğu tahmin ediliyor.

İş sahiplerinin çalışanlarına sunduğu yan haklardan biri olan aylık veya günlük limitli yemek kartlarıyla, çalışanlar öğle yemeklerinin ücretlerini restoranlarda, lokantalarda ve paket servis siparişlerinde kullanabiliyor.

Yemek hizmeti veren esnafın en çok kullandıkları ödeme yöntemi olan yemek kartları, günlük limiti 15,12 TL’nin üzerindeyse gelir vergisi ve damga vergisiyle brütleşiyor. Bu yüzden de iş sahiplerinin genellikle bu limiti günlük 10-15 TL arasında tutmaya özen gösterdiği tahmin ediliyor. İş veren kart firmalarının sunduğu avantajla yıllık bütçesinden kar ederken, Türkiye’de ortalama günlük 13 TL olan yemek limiti yüzünden birçok çalışan kesesine uygun bir yemek yeri bulmakta zorlanabiliyor. Esnafsa onlara uygulanan bu ağır komisyondan çok rahatsız.

Bu İkilemden En Çok Çalışanlar Etkilenecek!

 

Yemek kartı sistemi ödeme konusunda büyük bir kolaylık sağlıyor. Fakat madalyonun diğer yüzüne bakmakta fayda var.

Esnaf ve Sanatkârlar Derneği’nin yaptığı yazılı açıklamada yemek hizmeti veren restoran, lokanta gibi işletmelerin yemek kartı hizmeti sağlayan şirketlerin dayattığı %10 ve %12 arasında değişen komisyona maruz kaldıklarını belirtiyor. Bu komisyon altında ezildiklerini de açıkça dile getiriyor.

Oysaki bu komisyon oranı Türkiye dışında ortalama %2 ila %3 arasında değişiyor. Hal böyle olunca esnaf komisyonlar altında eziliyor, kar marjlarını koruyabilmek amacıyla fiyatlarını yükseltmek durumunda kalıyor. Yüksek fiyatlar yüzünden gelen kişi sayısında azalma gözleniyor.

Esnaf Komisyonlar Altında Eziliyor

TÜRES Genel Başkanı Ramazan Bingöl’ün açıklamasına göre bu şirketlerin neden Türkiye’de ezici komisyonlar uyguladıklarını anlayamadıklarını, bir açıklama talep edildiğinde ise hiçbir cevap alamadıklarını söylüyor.

Bingöl, 27 Aralık’ta boykot uygulayacaklarını ve yemek kartı karşılığında satış yapmayacaklarını dile getiriyor. İlk boykot uygulamasının bir gün süreceğini, eğer bir çözüm getirilmezse devamının mutlaka geleceğini de ekliyor.

Konu hakkında daha önce benzer uyarılarda bulunan Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Başkanı hem işverenden hem de restoranlardan alınan çift komisyon alındığını belirtmişti. Ülkenin mevcut ekonomik ve sosyal şartlarından zaten etkilendiklerini, komisyon ve vadenin yıkıcı etkisi altında restoran maliyetlerinin artacağını, dolayısıyla yemek fiyatlarının daha da yükseleceği uyarısında bulunmuştu.

27 Aralık’ta tüm çalışanları zorlu bir gün bekliyor. Milyonlarca insan, yüzbinlerce noktada yemek kartı ile ödeme yapamayacak.

 

 

Hazırlıklı olmakta fayda var…

 

 

Meal Box

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir