Yoğurtsuz Olmaz Dediğimiz Efsanevi 8 Lezzet

Dünyada kazara keşfedilen bir lezzet olan yoğurt sütün sıcak bir ortamda saklanması sonucu fermente hale gelerek ortaya çıkmıştır. Belki de biz Türklerin dünyaya en büyük armağanı olan yoğurt bugün farklı ülkelerde farklı şekillerde tüketiliyor.

Günümüzde ise birçok yiyeceğin en büyük eşlikçisi konumunda olan yoğurdun öncelikle faydalarına bir bakalım. İçerdiği kalsiyum sayesinde kemiklerimizin güçlenmesini sağlıyor. Aslında çok da bilmediğimiz bir faydası ise hipertansiyona karşı vücudumuzu koruması…Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre düzenli olarak yağsız yoğurt yiyenlerin yemeyenlere göre tansiyon hastalığına yakalanma riski %30 oranında daha az…

Diğer bir yararı ise sindirim problemi olan kişilerin sindirim sistemini düzenler. İçerdiği iyi bakteriler sayesinde kabızlık gibi problemleri de yaşamamıza yardımcı olur.

Gelelim bu faydalı süt ürününü nasıl tüketeceğimize… Bazen tek başına bazen de meyveli tüketebileceğimiz gibi Türk mutfağına ait bazı lezzetlerin yanına da çok yakışıyor. İşte bu efsanevi lezzetler:

Ispanak: Sıcak veya zeytinyağlı haliyle tüketilen ıspanak Temel Reis’in de dediği gibi yoğurtsuz olmaz.

Instagram Foto

İskender: Eşsiz bir Bursa lezzeti olan İskender, kaymaklı yoğurtsuz düşünülemez değil mi?

iskender

Semizotu: Bu hafif lezzet çiğ olarak salatalarla yenebileceği gibi sıcak yemek olarak da yoğurtla beraber tüketilebilir.

semizotu

Karnabahar: Aslında çoğumuzun kokusunu sevmediği ve yemekten hoşlanmadığı karnabahar, yoğurtla beraber güzel bir görüntü oluşturuyor

Karnabahar

Biber Dolması: Bize mi yoksa Yunanlılara mı ait olduğunun tartışmasının hiç bitmediği bu yemek yoğurtla daha da güzel hale geliyor.

biber-dolması

Mantı: Yemeklerin kralının yanına sarımsaklı yoğurt yakışır değil mi?

Mantı

Kızartma: Kendimizi şımartmak istediğimizde başvurduğumuz Patates, patlıcan ve biber kızartmasının yanına her zaman yoğurduğumuz hazırdır.

Kızartma

Etli Yaprak Sarma: Yapması uzun ve zahmetli olan bu yemeğin yanına sarımsaklı yoğurt her zaman yakışır.

Dolma 2

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir